★ 4,7 · 64 reviews· Onafhankelijk financieel advies in 't Gooi[email protected]·035-203 19 66·WhatsApp
Overwaarde verzilveren

Welke verzilverhypotheken zijn er, en waarin verschillen ze?

In Nederland kun je op dit moment bij vier partijen een verzilverhypotheek afsluiten. Ze heten allemaal zo, maar ze werken niet hetzelfde. Het verschil zit in hoe lang je uitkering loopt, hoe lang je rente vaststaat en wie de rente betaalt. Hieronder de stand van vandaag, en waar je op moet letten voordat je tekent.

★ 4,7 uit 64 Google-reviews · AFM-vergunning 12046005 · aangesloten bij Kifid

Kort: een verzilverhypotheek haalt geld uit de overwaarde van je woning zonder dat je verhuist. Vier partijen bieden er een: ABN AMRO, Onderlinge Nederland, SocioHypotheek en a.s.r. Florius stopte op 13 juni 2026 met nieuwe aanvragen. De belangrijkste verschillen: de uitkering loopt bij de een tien jaar en bij de ander tot twintig jaar, de rente staat bij de een tien jaar vast en bij de ander levenslang, en bij één product betaal je de rente zelf in plaats van dat hij wordt bijgeschreven. Dat verschil kan over de looptijd tienduizenden euro’s schelen.

Wat is een verzilverhypotheek?

Een verzilverhypotheek, ook wel opeethypotheek, is een lening met je eigen woning als onderpand waarop je niet maandelijks aflost. Je krijgt het geld ineens of als maandelijkse uitkering, en je blijft gewoon in je huis wonen. De lening wordt terugbetaald bij verkoop van de woning of na overlijden uit de nalatenschap.

Het is bedoeld voor mensen die veel overwaarde hebben maar weinig besteedbaar inkomen. Een hypotheekvrij huis en alleen AOW is de klassieke situatie. Je hebt vermogen, maar het zit in stenen.

Welke aanbieders zijn er in Nederland?

Op 27 augustus 2026 zijn er vier partijen waar je als particulier een verzilverhypotheek kunt afsluiten. Hieronder wat elk product feitelijk doet. Wij noemen bewust geen rentepercentages per aanbieder, want die veranderen doorlopend; wat hier staat zijn de productkenmerken, en die liggen langer vast.

AanbiederVorm van uitkeringRente staat vastWie betaalt de rente
ABN AMRO
Overwaarde Hypotheek
maandelijks, maximaal 10 jaar10 jaarwordt bijgeschreven
Onderlinge Nederland
ZilverHuis Hypotheek
maandelijks, 2 tot 20 jaar, plus maximaal € 30.000 ineenslevenslangwordt bijgeschreven
SocioHypotheekvast uitkeerschema over 15 jaar15 jaarwordt vooraf ingehouden
a.s.r.
Levensrente hypotheek
één keer, ineenslevenslangje betaalt zelf, maandelijks

Florius is gestopt. De Florius Verzilver Hypotheek kan sinds 13 juni 2026 niet meer nieuw worden afgesloten. Bestaande klanten houden hun product. Lees je online een vergelijking van vóór die datum, dan kijk je dus naar een aanbieder die er voor jou niet meer is. Dat gebeurt vaker dan je denkt.

Waarom dit overzicht morgen alweer anders kan zijn

Dit is de stand van 27 augustus 2026, en meer is het niet. Rentes wijzigen soms per week. Voorwaarden worden aangepast. En zoals Florius liet zien kan een aanbieder ook gewoon stoppen. Een vergelijking is een momentopname, geen naslagwerk.

Daarom vergelijken wij bij elk dossier opnieuw, op de dag zelf, met de actuele tarieven en voorwaarden erbij. Wij verkopen geen eigen product en hebben geen belang bij welke partij het wordt. Dat is precies het verschil tussen een pagina lezen en advies krijgen: deze tekst helpt je de juiste vragen stellen, maar de rekensom moet gemaakt worden op het moment dat jij tekent.

Waarom stopt mijn uitkering precies wanneer mijn rente afloopt?

Omdat sommige aanbieders de duur van de uitkering koppelen aan de langste rentevaste periode die zij voeren. Is dat tien jaar, dan krijg je tien jaar geld en staat je rente tien jaar vast. In jaar elf stopt de uitkering én wordt de rente opnieuw bepaald, tegen een tarief dat nu niemand kent.

Jaar 1 tot en met 10Je krijgt maandelijks geldrente staat vastVanaf jaar 11De uitkering stopten de rente wordt opnieuw bepaald
Sommige aanbieders koppelen de duur van de uitkering aan hun langste rentevaste periode. Is dat tien jaar, dan houdt in jaar elf het geld óók op en wordt de rente opnieuw vastgesteld, tegen een tarief dat nu niemand kent. Bij ABN AMRO is tien jaar het maximum; bij Onderlinge Nederland staat de rente levenslang vast en kan de uitkering tot twintig jaar lopen.

Dat is het scherpste verschil tussen de aanbieders, en het staat zelden duidelijk in de productinformatie. Bij ABN AMRO is tien jaar het maximum. Bij Onderlinge Nederland staat de rente levenslang vast en kan de uitkering tot twintig jaar lopen, waardoor dat moment simpelweg niet bestaat.

Waarom het uitmaakt: vanaf het moment dat de uitkering stopt komt er niets meer binnen, terwijl je schuld het hardst groeit. Precies in de jaren waarin zorg- en aanpassingskosten meestal toenemen. Vraag dus altijd naar beide getallen apart: hoe lang loopt de uitkering, en hoe lang staat de rente vast.

Hoeveel scheelt die keuze in euro’s?

Bij drie van de vier producten wordt de rente bij je schuld opgeteld en betaal je maandelijks niets. Over die hogere schuld komt weer rente. Dat rente-op-rente-effect is de motor onder alle bedragen hieronder, en het loopt harder dan de meeste mensen verwachten.

Een voorbeeld uit onze praktijk, geanonimiseerd. Een vrouw van 76 met een hypotheekvrije woning van ongeveer € 250.000 en alleen AOW vroeg om een aanvulling. Er lag een voorstel van € 800 per maand gedurende tien jaar, met tien jaar rentevast. Wij legden er een tweede naast: € 650 per maand, levenslang rentevast. De rentes lagen ongeveer twee tiende procentpunt uit elkaar.

Verschil tussen voorstel A en Bhoe langer zij leeft, hoe verder de twee uit elkaar lopenop 86 jaar€ 26.685op 91 jaar€ 38.494op 96 jaar€ 55.437
Het verschil tussen voorstel A (€ 800 per maand, 10 jaar vast) en voorstel B (€ 650 per maand, levenslang vast), afgezet tegen de leeftijd die zij bereikt. Hoe ouder zij wordt, hoe groter het verschil.
Haar leeftijdVoorstel A
€ 800 p/m, 10 jaar vast
Voorstel B
€ 650 p/m, levenslang vast
Verschil
86 jaar€ 136.131€ 109.446€ 26.685
91 jaar€ 189.088€ 150.594€ 38.494
96 jaar€ 262.647€ 207.210€ 55.437

Op haar 96e scheelt de keuze ruim € 55.000 aan schuld, geld dat bij haar erfgenamen terechtkomt in plaats van bij de geldverstrekker. En dat terwijl zij maandelijks 150 euro minder ontvangt. Het hoogste maandbedrag is dus niet automatisch het beste aanbod.

Even meekijken?

Wil je weten wat dit voor jouw situatie betekent?

Leg het ons voor, dan zeggen we waar je staat. Klopt alles, dan hoor je dat ook gewoon.

Hoeveel kan ik opnemen uit mijn overwaarde?

Dat hangt af van je leeftijd, de waarde van je woning en de aanbieder. Gespecialiseerde partijen hanteren een rem: de schuld inclusief alle bijgeschreven rente mag op de verwachte overlijdensdatum niet boven ongeveer 60% van de woningwaarde uitkomen. Bij a.s.r. geldt een ander maximum, namelijk 50% van de marktwaarde bij opname.

Maximale schuld ten opzichte van de woningwaardeGespecialiseerde partijenongeveer 60% van de woningwaardea.s.r.50% van de marktwaarde bij opname
De rem op wat je kunt opnemen. Bij gespecialiseerde partijen mag de schuld inclusief alle bijgeschreven rente op de verwachte overlijdensdatum niet boven ongeveer 60% van de woningwaarde uitkomen; a.s.r. hanteert 50% van de marktwaarde bij opname. Een aanbieder zónder zo’n rem kan een hoger maandbedrag voorspiegelen, maar dan groeit je schuld verder de woningwaarde in.

Een aanbieder die zo’n rem niet hanteert kan je een hoger maandbedrag voorspiegelen. Dat voelt genereus, maar het betekent dat je schuld verder de woningwaarde in groeit. Krijg je van de ene partij € 800 en van de andere € 650 bij dezelfde woning, vraag dan niet waarom de tweede zo laag zit. Vraag waarom de eerste zo hoog kan.

Kunnen mijn erfgenamen met een restschuld blijven zitten?

In principe niet: vrijwel elke verzilverhypotheek kent een restschuldgarantie. Maar daar zit een voorwaarde onder die zelden wordt uitgelegd. De woning moet worden verkocht voor minimaal de getaxeerde marktwaarde. Wordt er minder betaald, dan valt dat verschil buiten de garantie en moet het alsnog worden terugbetaald.

In een gewilde stad is dat theorie. In een dorp waar een woning maanden te koop staat en er vaak onder de vraagprijs wordt verkocht, is het een reëel risico voor je erfgenamen. Ligt de woning in zo’n gebied, laat de verkoopbaarheid dan vooraf beoordelen door een makelaar uit die regio, niet pas als er verkocht moet worden.

Twee andere voorwaarden horen erbij: de woning moet goed onderhouden blijven, en de schuld moet doorgaans binnen twaalf maanden na verhuizing of overlijden zijn afgelost.

Veelgestelde vragen over de verzilverhypotheek

Vanaf welke leeftijd kan ik een verzilverhypotheek afsluiten?+

Dat verschilt per aanbieder. Bij SocioHypotheek kan het vanaf 57 jaar. Bij Onderlinge Nederland geldt een minimumleeftijd van 68 jaar als je enig eigenaar bent, en 72 jaar als je samen met een partner eigenaar bent; een maximumleeftijd is er niet. Bij a.s.r. moet iedere aanvrager de AOW-leeftijd hebben bereikt. Hoe ouder je bent, hoe meer je doorgaans kunt opnemen, omdat de verwachte looptijd korter is.

Moet ik maandelijks rente betalen?+

Bij drie van de vier producten niet: de rente wordt bij je schuld opgeteld, waardoor je maandlasten nul blijven en je schuld groeit. Bij de Levensrente hypotheek van a.s.r. betaal je de rente wel zelf, elke maand. Daar staat tegenover dat je schuld dan niet groeit en gelijk blijft aan het bedrag dat je hebt opgenomen. Welke vorm past hangt af van je inkomen: heb je alleen AOW, dan is een maandelijkse rentelast vaak niet te dragen.

Is de rente van een verzilverhypotheek fiscaal aftrekbaar?+

Nee. Een verzilverhypotheek is geen eigenwoningschuld en valt in box 3, dus de rente is niet aftrekbaar en de advieskosten evenmin. Je woning blijft wel gewoon in box 1 staan, met het eigenwoningforfait erbij. De schuld in box 3 verlaagt je belasting alleen als daar vermogen boven het heffingvrije bedrag tegenover staat. Gebruik je het opgenomen geld op, dan levert het fiscaal dus niets op.

Wat gebeurt er als ik ga verhuizen?+

Dan moet de hypotheek worden afgelost, doorgaans binnen twaalf maanden na de verhuizing. Meenemen naar een nieuwe woning kan bij deze producten niet. Dat geldt ook als je naar een verzorgingstehuis verhuist. Houd er rekening mee dat er door de opgelopen schuld minder overwaarde overblijft om in een volgende woning in te brengen, en dat een nieuwe hypotheek op alleen AOW-inkomen meestal niet lukt.

Kan ik het uitkeerschema later nog aanpassen?+

Dat verschilt sterk. Bij SocioHypotheek staat het schema na het tekenen vijftien jaar vast en kan het niet meer worden gewijzigd; je kunt de uitkeringen alleen stopzetten, en die keuze is definitief. Bij andere aanbieders is er meer ruimte om de periodieke opname aan te passen of te stoppen. Vraag dit vooraf na, want het is een van de punten waarop de producten het meest uiteenlopen.

Waarom betaal ik bij hetzelfde rentepercentage meer bij de ene aanbieder?+

Omdat het moment van rente berekenen verschilt. SocioHypotheek rekent de rente een jaar vooruit en houdt die in op wat je uitbetaald krijgt. Hun eigen voorbeeld: leen je € 100.000 tegen 6%, dan ontvang je € 94.000. Bij de andere partijen wordt de rente achteraf bij de schuld opgeteld. Bij een gelijk rentepercentage betaal je daardoor niet hetzelfde. Vergelijk deze producten dus nooit op het percentage alleen.

Zijn er kosten naast de rente?+

Ja. Reken op notariskosten, een taxatie of modelwaarderapport en advieskosten. Bij SocioHypotheek komt daar een verplichte bouwkundige keuring bij, uitgevoerd door hun vaste partner, plus afsluitkosten. Blijkt uit die keuring dat er meer dan € 7.500 aan direct noodzakelijk onderhoud nodig is, dan gaat de aanvraag niet door. Deze kosten kunnen meestal uit de eerste uitbetaling worden voldaan.

Wat als ik het opgenomen bedrag opmaak?+

Bij een product waarbij de rente wordt bijgeschreven merk je dat niet in je portemonnee: je maandlasten blijven nul, alleen je schuld groeit door. Bij de Levensrente hypotheek van a.s.r. ligt dat anders. Daar blijft de maandelijkse rentelast staan terwijl er niets meer binnenkomt. Neem je een bedrag ineens op om jezelf jarenlang uit te keren, reken dan vooraf door wat er gebeurt als die pot leeg is.

Een huis waar via een pijl waarde uit stroomt naar een stapel munten.

Wat wij zouden doen voordat je tekent

Ligt er al een voorstel, laat er dan minstens één ander naast leggen. Niet omdat het eerste slecht hoeft te zijn, maar omdat de verschillen zitten in punten die je pas over tien jaar merkt. Vraag bij elk voorstel om drie dingen zwart op wit: hoe lang de uitkering loopt, hoe lang de rente vaststaat, en wat de schuld is op je 86e, 91e en 96e. Staat dat er niet in, dan is het geen vergelijking maar een aanbieding.

Wij zijn onafhankelijk en verkopen geen eigen product. Wij rekenen de scenario’s zelf na, met de tarieven van de dag zelf, en zetten de aanbieders naast elkaar. Het eerste gesprek is bij ons kosteloos en verplicht tot niets.

Meer lezen: onze pagina over de opeethypotheek en over de overwaarde van je huis.

Stand van 27 augustus 2026, afgelezen bij de aanbieders zelf. Rentes en voorwaarden wijzigen doorlopend; aan dit overzicht kunnen geen rechten worden ontleend. Bouvy Advies is onafhankelijk adviseur, AFM 12046005, aangesloten bij Kifid.